Marwari Meaning of खाणो khaano

खाणो का मारवाड़ी अर्थ, khaano Marwari meaning, define khaano in Marwari, khaano ka Marwari arth, meaning of khaano in Marwari, खाणो का मारवाड़ी भाषा में अर्थ, खाणो का मेवाड़ी अर्थ, खाणो का मेवाड़ी भाषा में अर्थ, khaano ka Mewari arth, खाणो ka Mewari bhasha mein arth, khaano का मेवाड़ी अर्थ

Added
May 19, 2021
Updated
May 26, 2021

खाणो (khaano) noun

-

masculine null

Marwari meanings of खाणो (khaano) in English

  1. food
  2. meal — lunch, dinner, etc.
Marwari declension of noun → खाणो (khaano)
  singular plural
direct खाणो khaano खाणा khaanā
oblique खाणा khaanā खाणा khaanā
vocative खाणा khaanā खाणा khaanā

खाणो (khaano) verb

-

Marwari meanings of खाणो (khaano) in English

  1. to eat
  2. to accept bribe

Conjugation

Marwari conjugation of verb → खाणो (khaaṇo)

by Manas Madrecha

Person Singular Plural
1st person 2nd person 3rd person 1st person 2nd person 3rd person
मूं थूं यो/वो/या/वा आपा/मां थां ये/वे/आप
Perfective
Simple 🤴🏻 खायो
khaayo
खायो
khaayo
खायो
khaayo
खाया
khaayā
खाया
khaayā
खाया
khaayā
👸🏻 खाई
khaaī
खाई
khaaī
खाई
khaaī
खाईं
khaaī̃
खाईं
khaaī̃
खाईं
khaaī̃
Present 🤴🏻 खायो हूँ
khaayo hū̃
खायो है
khaayo hai
खायो है
khaayo hai
खाया हां
khaayā hā̃
खाया हो
khaayā ho
खाया हां
khaayā hā̃
👸🏻 खाई हूँ
khaaī hū̃
खाई है
khaaī hai
खाई है
khaaī hai
खाईं हां
khaaī̃ hā̃
खाईं हो
khaaī̃ ho
खाईं हैं
khaaī̃ ha͠i
Past 🤴🏻 खायो थो
khaayo tho
खायो थो
khaayo tho
खायो थो
khaayo tho
खाया थां
khaayā thā̃
खाया था
khaayā thā
खाया थां
khaayā thā̃
👸🏻 खाई थी
khaaī thī
खाई थी
khaaī thī
खाई थी
khaaī thī
खाईं थीं
khaaī̃ thī̃
खाईं थीं
khaaī̃ thī̃
खाईं थीं
khaaī̃ thī̃
Presumptive 🤴🏻 खायो वेऊँ
khaayo veū̃
खायो वेई
khaayo veī
खायो वेई
khaayo veī
खाया वेंवा
khaayā vemvā
खाया वेवो
khaayā vevo
खाया वेंई
khaayā vẽī
👸🏻 खाई वेऊँ
khaaī veū̃
खाई वेई
khaaī veī
खाई वेई
khaaī veī
खाईं वेंई
khaaī̃ vẽī
खाईं वेओ
khaaī̃ veo
खाईं वेंई
khaaī̃ vẽī
Subjunctive 🤴🏻 खा्यो वेऊँ
khaayo veū̃
खा्यो वेई
khaayo veī
खा्यो वेई
khaayo veī
खा्या वेंवा
khaayā vemvā
खा्या वेओ
khaayā veo
खा्या वेंई
khaayā vẽī
👸🏻 खाई वेऊँ
khaaī veū̃
खाई वेई
khaaī veī
खाई वेई
khaaī veī
खाईं वेंवा
khaaī̃ vemvā
खाईं वेओ
khaaī̃ veo
खाईं वेंई
khaaī̃ vẽī
Imperfective
Present 🤴🏻 खातो
khaato
खातो
khaato
खातो
khaato
खाता
khaatā
खाता
khaatā
खाता
khaatā
👸🏻 खाती
khaatī
खाती
khaatī
खाती
khaatī
खातीं
khaatī̃
खातीं
khaatī̃
खातीं
khaatī̃
Present 🤴🏻 खाऊँ हूँ
khaaū̃ hū̃
खाए है
khaae hai
खाए है
khaae hai
खावा हां
khaaā hā̃
खाओ हो
khaao ho
खाए हैं
khaae ha͠i
👸🏻 खाऊँ हूँ
khaaū̃ hū̃
खाए है
khaae hai
खाए है
khaae hai
खावां हां
khaaā̃̃ hā̃
खाओ हो
khaao ho
खाए हैं
khaae ha͠i
Past 🤴🏻 खातो थो
khaato tho
खातो थो
khaato tho
खातो थो
khaato tho
खाता था
khaatā thā
खाता था
khaatā thā
खाता था
khaatā thā
👸🏻 खाती थी
khaatī thī
खाती थी
khaatī thī
खाती थी
khaatī thī
खातीं थीं
khaatī̃ thī̃
खातीं थीं
khaatī̃ thī̃
खातीं थीं
khaatī̃ thī̃
Presumptive 🤴🏻 खातो वेऊँ
khaato veū̃
खातो वेई
khaato veī
खातो वेई
khaato veī
खाता वेंवा
khaatā vemvā
खाता वेवो
khaatā vevo
खाता वेंई
khaatā vẽī
👸🏻 खाती वेऊँ
khaatī veū̃
खाती वेई
khaatī veī
खाती वेई
khaatī veī
खातीं वेंवा
khaatī̃ vemvā
खातीं वेवो
khaatī̃ vevo
खातीं वेंई
khaatī̃ vẽī
Subjunctive 🤴🏻 खाऊँ हूँ
khaaū̃ hū̃
खातो वेई
khaato veī
खातो वेई
khaato veī
खाता वेंवा
khaatā vemvā
खाता वेवो
khaatā vevo
खाता वेंई
khaatā vẽī
👸🏻 खाऊँ हूँ
khaaū̃ hū̃
खाती वेई
khaatī veī
खाती वेई
khaatī veī
खातीं वेंवा
khaatī̃ vemvā
खातीं वेवो
khaatī̃ vevo
खातीं वेंई
khaatī̃ vẽī
Continuous
Present 🤴🏻 खाई रू हूँ
khaaī rū hū̃
खाई रो है
khaaī ro hai
खाई रो है
khaaī ro hai
खाई रा हां
khaaī rā hā̃
खाई रा हो
khaaī rā ho
खाई रा हैं
khaaī rā ha͠i
👸🏻 खाई री हूँ
khaaī rī hū̃
खाई री है
khaaī rī hai
खाई री है
khaaī rī hai
खाई रीं हां
khaaī rī̃ hā̃
खाई रीं हो
khaaī rī̃ ho
खाई रीं हैं
khaaī rī̃ ha͠i
Past 🤴🏻 खाई रो थो
khaaī ro tho
खाई रो थो
khaaī ro tho
खाई रो थो
khaaī ro tho
खाई रा था
khaaī rā thā
खाई रा था
khaaī rā thā
खाई रा था
khaaī rā thā
👸🏻 खाई री थी
khaaī rī thī
खाई री थी
khaaī rī thī
खाई री थी
khaaī rī thī
खाई रीं थीं
khaaī rī̃ thī̃
खाई रीं थीं
khaaī rī̃ thī̃
खाई रीं थीं
khaaī rī̃ thī̃
Presumptive 🤴🏻 खाई रो वेऊँ
khaaī ro veū̃
खाई रो वेई
khaaī ro veī
खाई रो वेई
khaaī ro veī
खाई रा वेंवा
khaaī rā vemvā
खाई रा वेवो
khaaī rā vevo
खाई रा वेंई
khaaī rā vẽī
👸🏻 खाई रू वेऊँ
khaaī rū veū̃
खाई री वेई
khaaī rī veī
खाई री वेई
khaaī rī veī
खाई रीं वेंवा
khaaī rī̃ vemvā
खाई रीं वेवो
khaaī rī̃ vevo
खाई रीं वेंई
khaaī rī̃ vẽī
Subjunctive 🤴🏻 खाई रू वेऊँ
khaaī rū veū̃
खाई रो वेई
khaaī ro veī
खाई रो वेई
khaaī ro veī
खाई रा वेंवा
khaaī rā vemvā
खाई रा वेवो
khaaī rā vevo
खाई रा वेंई
khaaī rā vẽī
👸🏻 खाई री वेऊँ
khaaī rī veū̃
खाई री वेई
khaaī rī veī
खाई री वेई
khaaī rī veī
खाई रीं वेंवा
khaaī rī̃ vemvā
खाई रीं वेवो
khaaī rī̃ vevo
खाई रीं वेंई
khaaī rī̃ vẽī
Non-aspectual
Subjunctive खाऊँ
khaaū̃
खाए
khaae
खाए
khaae
खावां
khaaā̃̃
खाओ
khaao
खाईं
khaaī̃
Future 🤴🏻 खाऊँला
khaaū̃lā
खाईला
khaaīlā
खाईला
khaaīlā
खावांला
khaaā̃lā
खाओला
khaaolā
खाईंला
khaaī̃lā
👸🏻 खाऊँला
khaaū̃lā
खाईला
khaaīlā
खाईला
khaaīlā
खावांला
khaaā̃lā
खाओला
khaaolā
खाईंला
khaaī̃lā
Imperative - खा
khaa
- - खाओ
khaao
-

Categories

  1. Noun
    1. Masculine noun
    2. Plural noun
  1. Verb
    1. Verbs ending with 'aa'